|
|
Product Details:
|
| Screw: | Single Screw | Screw Channel Structure: | Deep Screw |
|---|---|---|---|
| Automation: | Automatic | Computerized: | PLC Screen Touch Control System |
| Model: | JTPP-110 | Screw Dimension: | 110mm |
| Straps Of Number: | 4 | Product Type: | Extrusion Molding Machine |
| Inverters: | INVT | Temperature Control: | Taiwan Fotek |
| Production Capacity: | 200-250KGS/H | Key Words: | Plastic Packing Strapping Machine |
| Trademark: | JIATUO | Width: | 5-19mm |
| Thickness: | 0.4-1.2mm | Production Speed: | >250m/min |
| Highlight: | PP plastic strap making machine,automatic winding strap machine,PLC touch control strap machine |
||
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Power supply | 380V, 50Hz, 3Phase (according to customer requirement) |
| Raw material | PP material |
| Width of final product | 5-19mm |
| Thickness of final product | 0.4-1.2mm |
| Max Capacity | 100-120Kg/h |
| Manpower | 2-3 persons/shift (fully-auto just need one) |
| Machine Dimension | L (36m) × W (2m) × H (4m) |
| Component | Brand |
|---|---|
| Motor | GUGAO |
| Gearbox | GUOMAO |
| Contactor | Taiwan Fotek |
| Temperature controller | Schneider |
| Inverter | INVT |
| Service Phase | Support Details |
|---|---|
| Pre-Sale |
|
| In Production |
|
| After Sale |
|
Contact Person: Arey
Tel: +86 17607855313
Fax: 86-0755-88219285
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews