|
Product Details:
|
| Screw: | Single Screw | Screw Channel Structure: | Deep Screw |
|---|---|---|---|
| Automation: | Automatic | Computerized: | PLC Screen Touch Control System |
| Model: | JTPP-110 | Screw Dimension: | 110mm |
| Straps Of Number: | 4 | Product Type: | Extrusion Molding Machine |
| Inverters: | INVT | Temperature Control: | Taiwan Fotek |
| Production Capacity: | 200-250KGS/H | Key Words: | Plastic Packing Strapping Machine |
| Trademark: | JIATUO | Width: | 5-19mm |
| Thickness: | 0.4-1.2mm | Production Speed: | >250m/min |
| Highlight: | 5-19mm PP plastic strap machine,automatic strap winding machine,PP sandwich strap making machine |
||
5-19mm PP Plastic Sandwich Strap Making Machine With Automatic Winding Machine
Parameter of PP strap making machine
| Power supply | 380V, 50Hz, 3Phase (according to customer requirement) |
| Raw material | PP material |
| Width of final product | 5-19mm |
| thickness of final product | 0.4-1.2mm |
| Max Capacity | 100-120Kg/h |
| Manpower | 2-3 persons/shift (fully-auto just need one) |
| Machine Dimension |
L (36m) ×W (2m) ×H (4m) |
| BRANDS | |
| Motor |
GUGAO |
| Gearbox | GUOMAO |
| Contactor | Taiwan Fotek |
| Temperature controller | Schneider |
| Inverter | INVT |
Advantage of JIATUO PP packing belt making machines, PP packing strap extrusion machine
Use the PLC control system to memory the last parameter. easy to use for next order.
Good extension (such as the width of 5mm and the thickness of 0.4mm can arrive at 50KGS pull)
High temperature resistant
Use less power to save costs and saving labor. for example: 2strap output machine. the running power is 40KW.
Good quality machine with competitive price
Application of PP belt production line
Logistics and Warehousing Industry
For pallet strapping, cargo bundling and warehouse storage, ensuring stable packaging during transportation and handling.
Food and Beverage Industry
Used for packing beverage cartons, food boxes and finished product bundles, safe and non‑polluting for food‑grade packaging needs.
Building Materials Industry
Ideal for strapping steel pipes, plates, tiles, timber and other construction materials with high tensile strength.
Our service system
| PRE-SALE |
a. Detailed machine introduction; |
| IN PRODUCTION |
a. Supply layout drawing to clients for preparation; |
| AFTER SALE |
a. Send engineers to overseas for installation ,commissioning and training; |
![]()
Contact Person: Arey
Tel: +86 17607855313
Fax: 86-0755-88219285
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews