|
Product Details:
|
| Screw: | Single Screw/ Double Screw | Automation: | Automatic |
|---|---|---|---|
| Computerized: | PLC Screen Touch Control System | Model: | JTPP-90 |
| Screw Dimension: | 90/100/110/125/150mm | Straps Of Number: | 2/3/4/6/8 |
| Product Type: | Extrusion Molding Machine | Inverters: | INVT |
| Temperature Control: | Taiwan Fotek | Production Capacity: | 120-600KGS/H |
| Key Words: | Plastic Packing Strapping Machine | Trademark: | JIATUO |
| Width: | 5-19mm | Thickness: | 0.4-1.2mm |
| Production Speed: | >250m/min | Material: | Polypropylene Virgin Material, Polypropylene Recycled Material |
5-19mm PLC Control PP Strapping Belt Production Line 80KW Energy Saving
Parameter of PP strap making machine
| Power supply | 380V, 50Hz, 3Phase (according to customer requirement) |
| Raw material | PP material |
| Width of final product | 5-19mm |
| thickness of final product | 0.4-1.2mm |
| Max Capacity | 110-150kg/hour |
| Manpower | 2-3 persons/shift (fully-auto just need one) |
| Machine Dimension |
L (28m) ×W (2m) ×H (4m) |
| BRANDS | |
| Motor |
GUGAO |
| Gearbox | GUOMAO |
| Contactor | Taiwan Fotek |
| Temperature controller | Schneider |
| Inverter | INVT |
Understand about PP strapping, PP packing belt
PP packaging strap is widely used in the packaging industry. Due to its advantages such as good tensile strength, good flexibility, low elongation, good high temperature resistance, rust resistance, and low cost, PP packaging strap is widely used in industries such as cartons, building materials, papermaking, tobacco, agriculture, and electronics.
Feature of non-stop Screen filter changer
![]()
Advantage of JIATUO PP packing belt making machines, PP packing strap extrusion machine
Best Services
![]()
![]()
FAQ
1. For PP(polypropylene) strapping band extrusion line
* What about the output of PP strapping band extrusion line? 150kg/hr, 280kg/hr, 500kg/hr.
* What about the size of strap that the PP strap machine can make? Width: 5-25mm; Thickness: 0.35-1.0mm;
* What about the installation power of the PP strap machine? 135kw/155kw/195kw/439kw;
![]()
Contact Person: Arey
Tel: +86 17607855313
Fax: 86-0755-88219285
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews