|
Product Details:
|
| Strap Speed: | >250m/min | Strap Core Diameter: | 406*150mm / 200*180mm |
|---|---|---|---|
| Strap Thickness: | 0.4-1.2mm | Strap Tension: | Adjustable |
| Strap Width: | 5-19mm | Power Supply: | 380V/220V |
| Exchange Filter: | Fully Automatic | Screw Size: | Single And Double Screw |
| Production Capacity: | 2.8T-12T/24hours | Reducer: | GUOMAO |
| Highlight: | PP Strap Packing Belt Extrusion Machine,Single Crew PP Strap Extrusion Machine,Reinforce Packing PP Strap Extrusion Machine |
||
| Screw model | 110 |
| Number of strap | 4straps |
| Width | 5-19mm |
| Thickness | 0.3-1.2mm |
| Screen changer | Automatic/Manual |
| Control system | PLC control(Chinese and English) |
| Production capacity | 250-300kg/H |
| Reducer Brand | GUOMAO |
| Motor Brand | Semens |
| Equipment voltage | Three-phase 380v /50Hz |
| Tensile section | Two-stage stretching |
This machine produces PP packing straps. Equipped with PLC control, precise mold and pressure sensors, it enables fully automatic, stable production and reliable quality.
It supports both virgin and 100% recycled PP materials. The strap tensile strength ranges from 50kg to 450kg based on specifications.
Logistics and Warehousing Industry
For pallet strapping, cargo bundling and warehouse storage, ensuring stable packaging during transportation and handling.
Food and Beverage Industry
Used for packing beverage cartons, food boxes and finished product bundles, safe and non‑polluting for food‑grade packaging needs.
Building Materials Industry
Ideal for strapping steel pipes, plates, tiles, timber and other construction materials with high tensile strength.
![]()
Contact Person: Arey
Tel: +86 17607855313
Fax: 86-0755-88219285
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews