|
Product Details:
|
| Extruder: | Single Or Double Screw | Video Outgoing-inspection: | Provided |
|---|---|---|---|
| Strap Tension: | Adjustable | Strap Thickness: | 0.4-1.2mm |
| Application: | Cartons/furniture/electrical Appliances Etc. | Motor: | GUGAO |
| Power Supply: | 380V/220V | Applicable Raw Materials: | Recycled Material And Polypropylene |
| Width: | 5-19mm | Thickness: | 0.3-1.2mm |
| Highlight: | Adjustable PP Strap Making Machine,Siemens Motor PP Strap Making Machine |
||
260-300m/Mim Running Speed PP Strap Making Machine With Automatic Winding Machine
| Parameters | Details |
|---|---|
| Strap Width | 5-19mm |
| Strap Material | PP Recycle Material/New Raw Material |
| Strap Speed | >260m/min |
| Machine Type | Single Screw Extrusion Line |
| Warranty | 1 Year |
| Extruder | Single Or Double Screw |
| Screw Diameter (mm) | 110mm |
| Power Consumption | 80KW |
| Production capacity | 125kg-130kg/H |
| Power Supply | 380V/220V |
We provide technical support and service for customers who purchased our PP Strap Making Machine.
![]()
Contact Person: Arey
Tel: +8617607855313
Fax: 86-0755-88219285
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews