|
Product Details:
|
| Screw: | Single Screw/ Double Screw | Automation: | Automatic |
|---|---|---|---|
| Computerized: | PLC Screen Touch Control System | Model: | JTPP-90 |
| Screw Dimension: | 90/100/110/125/150mm | Straps Of Number: | 2/3/4/6/8 |
| Product Type: | Extrusion Molding Machine | Inverters: | INVT |
| Temperature Control: | Taiwan Fotek | Production Capacity: | 120-600KGS/H |
| Key Words: | Plastic Packing Strapping Machine | Trademark: | JIATUO |
| Width: | 5-19mm | Thickness: | 0.4-1.2mm |
| Production Speed: | >250m/min | Material: | Polypropylene Virgin Material, Polypropylene Recycled Material |
| Highlight: | PP plastic strap making machine,high-speed PP strapping production line,PP packing strap machine with warranty |
||
PP Plastic Packing Strap Making Machine Packing Strapping Belt Production Line High-Speed PP Strap Making Machine
Description of PP packing belt making machines, PP packing strap extrusion machine
PP packing strip is widely used in packing applications, it can replaced the steel strap for packing application, as its good tensile strength, flexible, low prolongation rate, good performance of high temperature resistant, non-rustiness, and low use-cost, etc, it is used in steel, construction material, chemical fiber, paper making, tobacco, agriculture, election, etc.
Parameter of PP strap making machine
| Power supply | 380V, 50Hz, 3Phase (according to customer requirement) |
| Raw material | PP material |
| Width of final product | 5-19mm |
| thickness of final product | 0.4-1.2mm |
| Max Capacity | 110-150kg/hour |
| Manpower | 2-3 persons/shift (fully-auto just need one) |
| Machine Dimension |
L (28m) ×W (2m) ×H (4m) |
| BRANDS | |
| Motor |
GUGAO |
| Gearbox | Shenzhen Beiji |
| Contactor | Taiwan Fotek |
| Temperature controller | Schneider |
| Inverter | INVT |
System Configuration of Output 2 Straps Production line
※ Vacuum feeder 1 set
※ Hopper dryer 1 set
※ Feeding machine 2 set
※ ¢90 Extruding Machine 1 set
※ Automatic Screen filter changer 1 set
※ Mould(1 mould for 2 output) 1 set
※ Water cooling tank system 1 set
※ The first haul-off device 1 set
※ Stretching oven 1 set
※ The second haul-off device 1 set
※ PLC electrical control system 1 set
※ Embossing machine 1 set
※ Forming oven 1 set
※ Cooling system 1 set
※ The third haul-off device 1 set
※ Double disk winder 2 set
![]()
Advantage of JIATUO PP packing belt making machines, PP packing strap extrusion machine
Best Services
![]()
![]()
FAQ
1. For PP(polypropylene) strapping band extrusion line
* What about the output of PP strapping band extrusion line? 150kg/hr, 280kg/hr, 500kg/hr.
* What about the size of strap that the PP strap machine can make? Width: 5-25mm; Thickness: 0.35-1.0mm;
* What about the installation power of the PP strap machine? 135kw/155kw/195kw/439kw;
![]()
Contact Person: Arey
Tel: +86 17607855313
Fax: 86-0755-88219285
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews