|
Product Details:
|
| Strap Color: | Single/Multi-Color | Strap Speed: | >250m/min |
|---|---|---|---|
| Strap Core Diameter: | 406*150mm / 200*180mm | Strap Thickness: | 0.4-1.2mm |
| Strap Tension: | Adjustable | Strap Width: | 5-19mm |
| Power Supply: | 380V/220V | Exchange Filter: | Fully Automatic |
| Screw Size: | Single And Double Screw | Production Capacity: | 2.8T-12T/24hours |
| Highlight: | Multi Color PP Strap Making Machine,500kg/h PP Strap Making Machine |
||
A PP strapping production line is an automated system designed to manufacture polypropylene (PP) strapping. It is widely used in logistics, warehousing, food, electronics, and light industry packaging. The system uses an extrusion process to convert PP raw materials into high-strength and flexible strapping products.
| Product Name | PP Strap Band Extrusion Line |
| Material | PP Polypropylene New Material/recycled Material |
| Strap Strength | 60-300kg (The tension can be customized depend on the material) |
| Production Capacity |
230-260Kg/h |
| Winding Method | Manual/automatic can be customized |
| Video Outgoing-Inspection | YES |
| Equipment Layout Diagram | Customized |
| Equipment Voltage | Three-phase 380v /50Hz ( Customized ) |
| Warranty | 1 Year |
| Screw Material | 38CrMoALA |
Contact Person: Arey
Tel: +86 17607855313
Fax: 86-0755-88219285
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews