|
Product Details:
|
| Product Type: | PP Packing Belt Extrusion Line | Raw Material: | Polypropylene PP Raw Material Pellets, Recycled Pellets |
|---|---|---|---|
| Screw Design: | Optional | Driven Type: | Electric |
| Processing Type: | Extruding Machine | Automation: | Automatic |
| Application: | Make Packaging Strap | Warranty: | 1 Year |
| Width: | 5-19mm | Thickness: | 0.4-1.2mm |
| Highlight: | CE PP Strap Band Extrusion Line,0.4mm PP Strap Band Extrusion Line,Auto Packaging PP Strap Extruder |
||
Plastic Polypropylene PP Strap Band Extrusion Line Parallel Twin Screw For Auto Packaging
Quick Details Of Plastic Polypropylene 4straps Band Extrusion Machine
| Item | Specification |
| Equipment Name | PP 1 to 4 strapping production line |
| Model | JTPP-110 |
| Applicable Raw Material | New PP particles, recycled PP material, PP crushed scraps |
| Screw Quantity | Single screw/Double screw |
| Extruded Strap Quantity | 4 straps output |
| Width Range | 5-19mm |
| Thickness Range | 0.4-1.2mm |
| Production Capacity | 230-260kg/h |
| Overall Dimension | L38×W2.0×H4.0m |
Process Of PP Strapping Production Line
Material→pre-drying→extrusion→cooling→haul-off→stretching→embossing→shaping→cooling→winding
Application of PP packing strap
PET packing strap is widely used, replaced for steel strap for packing application internationally, because of its good tensile strength, flexible, low prolongation rate, good performance of high temperature resistant, non-rustiness, and low use-cost, etc, it is used in steel, construction material, chemical fiber, paper making, tobacco, agriculture, election, etc.
Turnkey Project Service About PP Strapping Machine
Pre-sale service:
1. To provide all the machines for the complete testing according to customer's requirements.
2. To provide complete service for factory layout and other information to help customer to build the factory.
After-service:
1. To provide raw material to the customer if you need.
2. Free installation and debugging and training until customers can run the machines and make stably production.
3. Provide all kinds of product formula, technology
4. According to the customer's requirements, provide technical guidance
5. Responsible for maintenance service, door to door service if necessary.
6. Except one year quality guarantee,we will provide after-sell service for all the life.
![]()
FAQ ABOUT PP BELT STRAPPING PRODUCTION LINE
Q1: Are you a trading company or a factory?
Q2: When can I get my machine after I paid?
Q3: How can I install my machine when it arrives?
A3: We will send our engineer to your side as soon as you get all your machines ready , for testing and teaching your technicians how to run the machines.
Q4: What's your guarantee or the warranty of the quality if we buy your machines?
Contact Person: Arey
Tel: +86 17607855313
Fax: 86-0755-88219285
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews