|
Product Details:
|
| Product Type: | PP Packing Belt Extrusion Line | Raw Material: | Polypropylene PP Raw Material Pellets, Recycled Pellets |
|---|---|---|---|
| Screw Design: | Optional | Twin Screw Type: | Co-rotating Parallel Twin-screw |
| Driven Type: | Electric | Processing Type: | Extruding Machine |
| Automation: | Automatic | Application: | Packaging Strap |
| Warranty: | 1 Year | Width: | 5-19mm |
| Thickness: | 0.4-1.2mm |
PP strapping serves as an ideal alternative to steel strapping in diverse packaging fields. It features high strength, good flexibility, low elongation, heat resistance, rust resistance and cost efficiency.
Widely applied in steel, building materials, chemical fiber, paper, tobacco, agricultural and electronic industries.
| Materials | Polypropylene PP raw material pellets, recycled pellets |
|---|---|
| Product | PP strap (1 mould for 4 straps) |
| Capacity | 230-260kg/h |
| Total install power | 110kw (actual power consumption is 40-50%) |
| Strap width | 5mm-19mm |
| Thickness | 0.4mm-1.2mm |
| Manpower | 2 person/shift |
| Workshop required | L (35m) × W (2m) × H (4m) |
| Power source | 380V, 50Hz, 3Phase (according to customer requirement) |
| Electric components | Schneider |
| Inverter | INVT |
| Switches | Fotek |
| Motor power | GUGAO |
Contact Person: Arey
Tel: +86 17607855313
Fax: 86-0755-88219285
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews