|
Product Details:
|
| Product Name: | PET Strap Making Machine | Strap Width: | 9-32mm |
|---|---|---|---|
| Motor: | GUGAO Brand | Origin: | Shenzhen China |
| Strap Tension: | 150-850kg | Strap Speed: | >150m/min |
| Voltage: | 380V 50HZ 3Phase(Customized) | Error Of Width: | Within 0.2mm |
| Strap Of Thickness: | Within 0.02mm | ||
| Highlight: | Single Cylinder PET Strap Making Machine,Double Cylinder PET Strap Making Machine,250m/min PET Strap Making Machine |
||
Single Cylinder Filter System PET Strap Making Machine With Error Of Width Within 0.2mm
| Parameter | Description |
|---|---|
| Error of width | Within 0.2mm |
| Strap Color | White/Black/Blue/Green Etc. |
| Strap Width | 9-32mm |
| Strap Speed | 250m/min |
| Strap Tension | 150-850kg |
| Trademark | Jiatuo |
| Production Capacity | 200-250kg/h |
| Motor | GUGAO Brand |
| Strap Core Material | Paper/Plastic/Aluminum |
| Voltage | 380V 50HZ 3Phase(Customized) |
| Application | Metal, steel, aluminum, brickyard |
| Brewery | Automatic, PLC control system |
Process flow of PET strap making machine
(1) feeding to (2) mixing raw materials, (3) ingredients are vacuum dehumidification prebake - (4) - (5) raw materials melting extrusion - 6 material embryo expression(with embryo) cooling molding - 7) preheat the oven to a stretch - pet-name ruby secondary stretching to attending embossing, ⑪ tempering oven - ⑫ cooling - winding ⑬ finished product
Feature of PET strap production line
Can the line run stably with recycled materials?
Yes. Our screw, barrel and filtration system are specially designed for recycled PET flakes, ensuring stable output.
Do you provide formula and technology?
Yes. We offer complete production technology, raw material ratio, operation manual and on-site training.
Normally 30–45 days after deposit, depending on machine configuration and production schedule.
![]()
Contact Person: Arey
Tel: +8617607855313
Fax: 86-0755-88219285
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews