|
Product Details:
|
| Product Type: | PP Packing Belt Extrusion Line | Raw Material: | Polypropylene PP Raw Material Pellets, Recycled Pellets |
|---|---|---|---|
| Screw Design: | Optional | Driven Type: | Electric |
| Processing Type: | Extruding Machine | Automation: | Automatic |
| Application: | Packaging Strap | Warranty: | 1 Year |
| Width: | 5-19mm | Thickness: | 0.4-1.2mm |
| Highlight: | recycled PP Strap Making Machine,1 to 4 PP Strap Making Machine,Single Screw Strapping Extrusion Line |
||
Single Screw PP Strap Making Machine 1 To 4 Polypropylene Strapping Extrusion Line
QUICK DETAILS OF PP STRAP MAKING MACHINE
| Item | Specification |
|---|---|
| Equipment Name | PP 1 to 4 strapping production line |
| Model | JTPP-110 |
| Applicable Raw Material | New PP particles, recycled PP material, PP crushed scraps |
| Screw Quantity | 1 screw / 2screws |
| Extruded Strap Quantity | 4 straps |
| Width Range | 5-19mm |
| Thickness Range | 0.4-1.2mm |
| Production Capacity | 230-260kg/h |
| Overall Dimension | L38×W2.0×H4.0m |
CONFIGURATION OF PP STRAPPING PRODUCTION LINE
| NO. | Name | QTY |
| 1 | Color Mixer | 1 set |
| 2 | Vacuum feeder or screw loader feeder (100% raw material use vacuum feeder machine;recycled material use screw loader feeder machine) customer choose one of it. |
1 set |
| 3 | Hopper dryer | 1 set |
| 4 | SJ single screw extruder | 1 set |
| 5 | High speed Screen exchanger device | 1 set |
| 6 | Molud | 1 set |
| 7 | Water cooling tank | 1 set |
| 8 | The first traction machine- 5 rollers | 1 set |
| 9 | The first Stretch forming oven | 1 set |
| 10 | The Second traction machine- 5 rollers | 1 set |
| 11 | The second Stretch forming oven | 1 set |
| 12 | The Third traction machine- 3 rollers | 1 set |
| 13 | Embossing machine | 1 set |
| 14 | The Winder machine | 1 set |
APPLICATION OF PP STRAPPING
1. Packaging & Logistics
Carton Sealing: Reinforces boxes to prevent opening during transit.
Pallet Unitizing: Secures stacked goods (boxes, bags, etc.) on pallets for stable transport.
Bundling: Ties together pipes, tubes, or other long items.
2. Construction & Building Materials
Brick & Tile Strapping: Bundles bricks, tiles, or concrete blocks for easy handling.
Scaffolding & Lumber: Secures wooden planks or metal scaffolding parts.
3. Agriculture
Hay & Straw Baling: Bundles hay, straw, or crop residues.
Fertilizer & Feed Bags: Reinforces sacks to prevent spillage.
![]()
FAQ ABOUT PP STRAPPING BAND EXTRUSION LINE
1. For PP(polypropylene) strapping band extrusion line
* What about the output of PP strapping band extrusion line? 150kg/hr, 280kg/hr, 500kg/hr.
* What about the size of strap that the PP strap machine can make? Width: 5-25mm; Thickness: 0.35-1.0mm;
* What about the installation power of the PP strap machine? 135kw/155kw/195kw/439kw;
2. For PET(polyester) strapping band extrusion line
* What about the output of PET strapping band extrusion line? 200kg/hr, 400kg/hr, 600kg/hr, 800kg/hr.
* What about the size of strap that the PET strap machine can make? Width: 9-32mm; Thickness: 0.35-1.2mm;
* What about the installation power of the PET strap machine? 215kw/285kw/352kw/900kw;
Contact Person: Arey
Tel: +86 17607855313
Fax: 86-0755-88219285
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews