|
Product Details:
|
| Product Name: | PET Packing Straps Band | Type: | Plastic PET Steel Strap |
|---|---|---|---|
| Material: | PET Bottle Flakes Material / PET Recycled Material | Brand Name: | Custom Logo And Printing |
| Strap Grade: | Manual / Semi-automatic / Fully Automatic | Strap Surface: | Embossed, Smooth Straps |
| Packing: | Roll/ Carton/ Pallet | Width: | 9-32mm |
| Thickness: | 0.6-1.2mm | Straightness: | Good |
| Tension: | 200-1000kgf | Application: | Pallet, Bricks, Glasses Etc. |
High-performance PET strapping polyester packing belt designed for industrial packaging applications with tension strength ranging from 350-1000kgf.
| Product Name | PET Strapping Band |
|---|---|
| Material | PET |
| Application | Machine Packing |
| Place of Origin | Jiangxi, China |
| Brand Name | JahooPak |
| Model Number | JP-1607 |
| Length | 1300m or customized |
| Width | 16-25mm or customized |
| Thickness | 0.7 mm |
| Color | Black/Green/ or customized |
| Feature | High Strength Tenacity |
| Packing | One roll packing |
| Certificate | ISO |
| Tensile Strength | 400KG |
| Specification | Width | Thickness | Pull Force | Total Weight | Net Weight | Core Diameter | Length |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PET-0905 | 9.0mm | 0.50mm | >150kg | 20kg | 19kg | 200/406mm | 3400m |
| PET-1205 | 12.0mm | 0.50mm | >210kg | 20kg | 19kg | 200/406mm | 2500m |
| PET-1206 | 12.0mm | 0.60mm | >240kg | 20kg | 19kg | 200/406mm | 2300m |
| PET-1606 | 16.0mm | 0.60mm | >350kg | 20kg | 19kg | 200/406mm | 1480m |
| PET-1608 | 16.0mm | 0.80mm | >500kg | 20kg | 19kg | 200/406mm | 1080m |
| PET-1610 | 16.0mm | 1.00mm | >520kg | 20kg | 19kg | 200/406mm | 970m |
| PET-1908 | 19.0mm | 0.80mm | >550kg | 20kg | 19kg | 200/406mm | 1020m |
| PET-1910 | 19.0mm | 1.00mm | >700kg | 20kg | 19kg | 200/406mm | 740m |
| PET-1912 | 19.0mm | 1.20mm | >850kg | 20kg | 19kg | 200/406mm | 660m |
| PET-2510 | 25.0mm | 1.0mm | >1000kg | 20kg | 19kg | 200/406mm | 500m |
| PET-2512 | 25.0mm | 1.2mm | >1100kg | 20kg | 19kg | 200/406mm | 500m |
Specifications can be customized according to customer requirements
Our products can be customized according to your requirement.
Yes, we do customization & Reproduction service. You need to send the pictures to our email, tell me the specification you want. Then we will quote you exact price. We will take photos for you check.
The production need 7-10 days. We will make the shipment to you immediately. It will take about 18-40 days arrive worldwide. Accurate delivery time depends on the specific quantity.
For most projects, once we know your product style, dimensions, paperboard type including caliper, printing requirement and quantity, we can provide you with a price quote within 12 hours.
Contact Person: Arey
Tel: +86 17607855313
Fax: 86-0755-88219285
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews